Разумно използване на електроенергията през лятото
- Консумацията на хладилника и фризера нараства, ако слънчевата светлина има пряк достъп до тях.
- Пуснете завесите през деня през лятото, за да предотвратите навлизането на топлина през прозорците.
- Затворете щорите и пуснете завесите през най-горещата част от деня. Засенчването помага за блокиране на пряката слънчева светлина, предпазва дома от прегряване и намалява необходимостта от постоянно работещи охладителни системи.
- Инсталирайте външни щори и/или поставете отразяващи фолиа за прозорци, които също помагат за намаляване на количеството топлина, навлизащо в дома.
- Гответе през по-хладните части на деня и инвестирайте в енергийно ефективни кухненски уреди.
- Поддържането на чиста решетката на гърба на хладилника осигурява ефективен въздухообмен. Замърсяването й може да доведе до 30% завишаване на разхода на електроенергия.
- Хладилникът трябва да се размразява често, защото образуваният в него лед повишава значително размера на разходите за ток.
- Използването на пералнята, сушилнята и миялната машина на по-ниска температура пести енергия, необходима за загряване на водата.
- Ако фурната се изключва 10 мин. преди края на времето за печене, ще се спестят до 20% от разходите за нейната работа.
- Готвенето с капак и използването на тенджери под налягане може да постигне до 20% икономия.
- Върху котлоните на готварската печка трябва да се поставят съдове с дебелостенно дъно. Неравност от 1 мм на дъното води до 15% преразход на електроенергия.
- Изключвайте уредите от контакта или използвайте разклонител с превключвател. Много уреди продължават да харчат ток, дори когато са изключени – DVD-плейърите, телевизорите, стереоуредбите, компютрите, кухненските уреди.
- Изключвайте зарядните устройства, когато не ги ползвате.
- Използвайте презареждащи се батерии за дистанционни устройства и цифрови фотоапарати. Те са по-рентабилни от батерии за еднократна употреба.
В разгара на лятото все по-често посягаме към дистанционното на климатика – най-предпочитания, комфортен и ефективен начин за охлаждане на дома или офиса.
За да си осигурите бързо охлаждане при намалена консумация и по-високи нива на енергийна ефективност при по-ниски месечни сметки за електроенергия, е необходимо да се съобразите с няколко препоръки при избор и експлоатация на климатик.
- Правилният избор на климатик е от особено значение за добрата климатизация и разхода на електроенергия. Преди да закупите климатик, определете подходящата му мощност в зависимост от спецификата на използване и предназначение на помещението, което ще охлаждате: вид /дневна, спалня, кухня, трапезария, офис/; височина на тавана; наличие на външна или вътрешна изолация; вид на стъклопакета; вид на дограмата на прозорците; големина на прозорците; наличие на електрически уреди, отдаващи топлина /печки, хладилници и др./; изложение на помещението; местоположение на помещението /първи, среден или последен етаж/; наличност и обитаемост на съседни помещения.
Капацитетът на климатиците се измерва в kW - киловат и Btu/h – английска мерна единица за енергия. Можете да използвате това, че за кубичен метър от помещението са необходими 0,05 kW за охлаждане и 0,06 kW за комфортно отопление. Например: за трапезария от 30 квадратни метра при височина на тавана 2,7 метра, което е равно на 81 куб.м, ще ви е необходим климатик с отдавана мощност от около 4,05 kW за охлаждане и 4,86 kW за отопление. Уточняваме, че този начин на изчисление е приблизителен поради специфичните особености на всяко помещение.
- При избор на тип климатик предварително трябва да се запознаете със спецификата на различните системи. Пазарът предлага разнообразни възможности. Сплит системите са изключително подходящи за отопление и охлаждане на едно помещение в дома, като можете да избирате между конвенционални, инверторни/ хиперинверторни системи. Те се състоят от едно вътрешно и едно външно тяло. За отопление или охлаждане на няколко помещения можете да изберете мулти сплит система, която се състои от едно външно тяло и няколко вътрешни тела, които можете да управлявате отделно и независимо. Професионалните системи като касетъчни, канални, колонни, таванни, терпомомпи и други са подходящи за къщи, търговски, индустриални или производствени помещения.
- Информирайте се предварително с какъв хладилен агент е зареден климатика/климатичната система. Все повече производители се съобразяват със строгите екологични регламенти и внедряват в битови климатични системи хладилни агенти с изключително нисък потенциал на глобално затопляне /GWP/ и с нулев озоноразрушаващ потенциал /ODP/ като по този начин допринасят за опазване на околната среда
- При избор на модел климатик или климатична система е изключително важно да се съобразите с нивото на енергийна ефективност на продукта, за да си осигурите не само оптимален комфорт, но и ниски разходи за електроенергия
Ако ще използвате климатика само и единствено за охлаждане, е необходимо да изберете такъв с висока енергийна ефективност А++ /сезонна ефективност в режим на охлаждане 6,10/. Ако искате да охлаждате стая и коридор, изберете климатик с по-голяма мощност. Така ще охлаждате по-бързо и ефективно, като ще запазите компресора на климатика за по-дълго време, а и сметките Ви за ток ще останат ниски.
Ако използвате климатика за охлаждане през лятото и искате да запазите повишени нива на енергийна ефективност без да повишавате сметките си за ток, Ви съветваме да спазвате няколко лесни и прости правила:
- Температурата при охлаждане трябва да е около 23-26⁰С, защото през лятото въздухът е по-сух и по-бързо усещате охлаждането на климатика. За комфортен сън и за да се предпазите от прекалено изсушаване на въздуха, се препоръчва температурата да е 23-25°C. Прекомерно ниските температури могат да доведат до появата на главоболие и на болки в мускулите.
- Не настройвайте климатика на много ниска температура /като например 15⁰С/, за да охлади по-бързо. Най-добрият начин за охлаждане е поддържането на постоянна температура. Затова използвайте различните опции за контрол на климатика в режим „охлаждане“.
- Използвайте опциите за нощен режим на климатиците, а не ги спирайте /при някои модели това е режим „сън“/. Така, освен, че ще се понижи шума на външните тела, няма да усещате и течение или прекалено охлаждане.
- Позиционирайте клапите на климатика нагоре в режим „охлаждане“. Така студеният въздух от климатика ще измести топлия в стаята от тавана плавно към пода и ефективно ще охладите цялото помещение. Това ще спомогне и за по-добрата енергийна ефективност на климатика, защото равномерното разпределение на температурата в помещението изисква по-малка мощност за поддържането й.
- В спално помещение климатикът трябва да бъде монтиран така, че въздушния поток да е далеч от леглото. Консултирайте се с професионалист при избора на място за монтаж.
- В помещението не трябва да се инсталират допълнително топлоотдаващи уреди или да се изисква от климатика да охлажда по-голямо по обем помещение, несъобразено с неговата хладилна мощност.
- Почиствайте редовно вътрешните филтри на климатика. Колко често – зависи от района, в който живеете, но в домашни условия е достатъчно само да извадите филтрите поне веднъж в месеца и да ги измиете – без препарат, само на течаща вода. Така ще се радвате на по-чист и свеж въздух, но също така ще облекчите работата на мотора и ще увеличите енергийната ефективност. Редовното почистване на филтрите може да спести до 30% от консумацията на електроенергия на Вашия климатик. Някои модели климатици разполагат със самопочистващи се филтри. Това допринася не само за по-чистия въздух в помещението, но и за по-добра енергийна ефективност.
- Препоръчително е два пъти годишно /в началото на лятото и преди зимния сезон/ да се използвате услугите на специалисти за извършване на професионално почистване, диагностика и дозареждане с хладилен агент на Вашия климатик. Добре е това да се извършва от експертите на фирмата, монтирала климатика.
- Правилният и качествен монтаж също е от съществено значение за ефективността на Вашия климатик и за постигане на оптимален комфорт в помещението. Затова се доверявайте само на утвърдени, специализирани в областта фирми и експерти.
- При възможност, контролирайте климатика си от разстояние. Не е нужно да го изключвате, когато Ви няма, може да го настроите на подходящ режим и да използвате wi-fi устройство за контрол и да увеличите мощността му точно преди да се приберете, така няма да има нужда да наваксва температурните амплитуди през деня, много по-бързо ще достигне желаната от вас температура и ще работи много по-икономично, което ще Ви спести средства. Чрез wi-fi адаптер може да настроите не само температурата, но и посоката на струята, контролните режими на работа, както и да създавате собствени.
- При избор на модел на климатик е препоръчително да се информирате предварително и за нивото на шум, възможност за пречистване на въздуха и контрол на влажността, специфика на работа при екстремни условия, наличие на таймер.
Температурата не е единственият фактор, който създава комфорт. Вашият климатик оперира при определени нива на шум на вътрешното тяло, които са също от съществено значение за вашето семейство. Помислете за подходящо място за инсталиране на външното тяло, защото нивото на шума в работен режим може да повлияе отрицателно на Вас или Вашите съседи.
Освен да отопляват или охлаждат съответното помещение, климатиците пречистват и въздуха в помещенията. Някои модели са снабдени с допълнителни йонизатори на въздуха, които премахват всякакви микроби, вируси и алергени. Други модели разполагат с екстри за доставяне на пресен въздух от външната среда, както и регулиране влажността на въздуха.
Възможността да се програмира точното време за стартиране или спиране на работния режим на климатичните системи чрез таймери подобрява микроклимата в дома или офиса, защото можете да я използвате по възможно най-практичния за Вас начин. Благодарение на тази функция можете да постигнете максимален комфорт и да намалите разходите за електроенергия.
Полезно е да знаем
Какво е климатик „Клас А“?
За да защити интересите на потребителите и да ги ориентира в многообразието от предлагани модели, от 1 януари 2004 г. Европейският съюз наложи директива 92/75/ЕЕС за енергийно окачествяване на климатичните инсталации, разпространявани в търговската мрежа. Отнася се за всички климатици с хладилна мощност до 12kW. Директивата определя класове за енергийна ефективност на климатиците от клас „А“ /най-енергоефективните/ до клас „G“ /с най-ниска енергийна ефективност/. Експертите на Европейския съюз са установили, че с повишаване на енергоефективността на климатиците само с 5%, се скъсява значително периодът на изплащане на инвестицията за тях. Климатичните инсталации, енергиен клас „А“ се препоръчват поради по-ниската консумация на ток, съответно по-ниската себестойност на отоплението или охлаждането.
Какви са предимствата на инверторните климатици?
Различните климатици имат различни възможности и характеристики. Инверторните климатици се отличават като едни от най-енергоспестяващите продукти и са максимално ефективни при отопление и охлаждане на Вашия дом.
Инверторните климатици са с компресори, които могат да променят работните си обороти, а оттам и мощността си. Това означава, че те могат да нагаждат мощността си в зависимост от необходимата за помещенията мощност във всеки момент. При класическите модели компресорът работи на пълна мощност и при достигане на желаната температура се изключва. Предимствата на инверторните климатици е в по-ниските им разходи за електроенергия и по-високата ефективност.
Какво е инвертор?
Инверторът е електронен контролер, който преубразува постоянният ток в променлив. По този начин е възможно плавно да се регулират оборотите на компресора, а от там и мощността му. Това означава че компресорът на климатика може да работи точно толкова, колкото е нужно за зададения режим и по този начин да пести 30-35 % електроенергия. Развитието на тази технология позволява появата на правотокови компресори с по-голям въртящ момент, с по-малки габарити, по-слаби вибрации и шум. При тях е значителен напредъкът в усилията за по-висока енергоефективност. Макар електронния захранващ блок да не е вече класически инвертор, добилото популярност название „инвертор“ на този вид климатици остава.
Може ли с помощта на един климатик да се охлаждат/отопляват две помещения?
С помощта на един климатик, състоящ се от едно външно тяло и едно вътрешно, не трябва да се охлаждат или отопляват две помещения, освен ако той не е мулти-сплит система /едно външно тяло с две, три или четири вътрешни тела/. Този проблем може да има частично решение, ако двете стаи имат обща врата. В едната от тях може да се постави климатична система, монтирана срещу вратата. Мощността й трябва да бъде съобразена с общия обем на двете помещения. Въздушната струя по естествен начин ще преминава от едната в другата стая. Недостатъкът на това решение ще е получената разлика в температурите на двете стаи.
Какви могат да бъдат причините климатикът да не ни спасява от летните горещини?
Ако в най-горещите летни дни климатикът не създава необходимата прохлада, независимо от това, че работи постоянно, това може да означава, че мощността му не покрива всички топлоотделящи фактори. Освен това, трябва да се провери и дали не са замърсени филтрите, дали плътно са затворени прозорците, както и вратите към съседни помещения, дали в помещението не работи друг, топлоотдаващ уред. Може да се сложат щори /външни или вътрешни/, отразяващи добре топлината и светлината. Друга причина може да е изчерпването на хладилния агент. В този случай климатикът трябва да се дозареди. Ако и това не помогне, ще се наложи да замените модела с по-мощен климатик или да инсталирате друг тип допълнителна климатична система.
Какво означават съкращенията BTU/EER/COP?
Повечето климатици са с капацитет, измерен в Британски Топлинни Единици /BTU/. Това е количеството топлина, необходимо за да се повиши температурата в един pound /0.45 kg/ вода с един градус по Фаренхайт /0.56 ⁰С/. 1 BTU = 1.055 джаула. Съотношението на BTU към W e 3.41/1, т.е. 3.41 BTU = 1 W. Например климатична система с мощност на охлаждане 12 000 BTU отдава 3520 W студ.
EER /energy efficiency rating/ – коефициент на енергийна ефективност, е равен на съотношението на отдадената мощност във W спрямо консумираната електрическа мощност във W /ват/ в режим на охлаждане. Например ако климатична инсталация отдава 3520 W студ, а консумира 920 W ел. енергия, има EER=3.826.
Аналогичен е коефициентът COP – коефициент на енергийна ефективност при отопление. Колкото EER и COP е по-голям, толкова климатикът е по-икономичен.