1. Какви са цените за електрическа енергия за крайни клиенти?
Цените на електрическата енергия на Краен снабдител се определят от регулатора на пазара КЕВР. Последно приетите цени и решение на КЕВР за краен снабдител са публикувани на страницата ни, в секция “Снабдяване по регулирани цени“.
Цените на електроенергията при Доставчик от последна инстанция (ДПИ) се определят ежемесечно съгласно издадената от КЕВР „Методика за определяне на цените на електрическата енергия на ДПИ“. За текущите цени при ДПИ разгледайте меню Цени на доставчик от последна инстанция по утвърдена от КЕВР методика.
Цените на електроенергията на Свободен пазар са договорени между Купувача и Продавача, съгласно избрания продукт, пакет и ценово ниво. Проверете нашите атрактивни условия и сключете комбиниран договор за продажба на свободен пазар с Електрохолд Продажби ЕАД.
2. Защо във фактурата ми за консумирана електрическа енергия има акциз?
От 01.01.2007 г., електрическата енергия, като стока, се облага с акциз. Основата за облагане е употребеното количество електрическа енергия за съответния период на отчитане. Акцизът се начислява само върху цената за снабдяване. За битовите потребители, регистрирани на краен снабдител не се начислява Акциз.
3. Кой утвърждава и изчислява цената за балансиране?
Балансирането на електроенергийната система е въведено с нормативни актове, които всички участници на пазара са задължени да спазват.
КЕВР определя и утвърждава максимално допустим размер на отклонението на дневните почасови прогнозни графици за снабдяване и за разпределение. Отклоненията се фактурират от крайните снабдители на клиентите и след това събраните суми се превеждат на ЕСО.
Определеният размер на отклонението на дневните почасови прогнозни графици, което може да се включва в крайната цена на електрическата енергия за клиентите на крайния снабдител и електроразпределителните дружества, е както следва:
- за специалните балансиращи групи на крайните снабдители до 1,5%;
- за специалните балансиращи групи на операторите на разпределителните мрежи до 0,5%
Разходите над този лимит са за сметка на Дружествата. Разходите за небаланс се определят на база действителните разходи на дружествата, като са ограничени до утвърдения от КЕВР размер. Цената за балансиране на електроенергийната система е резултат от обявените от Енергийния системен оператор (ЕСО) данни за небаланси, като същата зависи и от консумацията на самите потребители. Разходите за балансиране е необходимо да се актуализират минимум два пъти в рамките на един ценови период до допустимите от КЕВР лимити.
5. Защо е необходимо да се плащат разходи за балансиране на системата?
Заплащането на разходи за балансиране на електроенергийната система е част от процеса за постигане на пълна либерализация на пазара на електроенергия в България, включително и за битови клиенти. С решение на ЕСО пазарът на балансираща енергия вече обхваща както бизнес клиентите, така и битови клиенти, които започнаха да споделят тези разходи и да ги виждат в своите фактури. Причината е, че всички, които потребяват енергия, без значение дали са бизнес или битови клиенти, са потребители в една и съща система и следва да споделят разходите за нея.
6. Какво представляват цените за достъп и пренос?
Цените за достъп и пренос се заплащат от всички потребители на база предоставената мощност към броя дни в отчетния период за небитови потребители и употребеното количество енергия за периода.
Цените за електроразпределителната мрежа се заплащат към съответното електроразпределително дружество.
Цените за електропреносната мрежа се заплащат към ЕСО.
В цените са включени и необходимите разходи за поддръжка, модернизация и управление на мрежата.
За пълна информация и запознаване с цените за достъп и пренос е необходимо да се обърнете към електроразпределителното си дружество.
7. Какво представлява реактивната енергия?
Цената се заплаща към съответното електроразпределително дружество.
Това е онази част от общата енергия, необходима за функционирането на консуматори, включващи в конструкцията си елементи като трансформатори, дросели, електродвигатели или кондензатори, наречени реактивни елементи. Преносът на реактивна енергия предизвиква увеличаване на загубите на активна енергия и намаляване на пропускателните възможности на електроразпределителните мрежи.
Надбавките се заплащат към съответното електроразпределително дружество или ЕСО съгласно Наредба № 1 от 14 март 2017 г. за Регулиране на цените на електрическата енергия, издадена от КЕВР.
Всички клиенти, заявили електронна фактура, получават чрез приложение в ексел информация за използваното количество реактивна енергия заедно с фактурата си за електроенергия, а тези, които получават фактурата си на хартиен носител, могат да поискат приложение за използваното количество реактивна енергия в Център за обслужване на клиенти на Електрохолд или от индивидуалния си търговец.