07 май 2026
Министерският съвет прие нова програма за компенсации за небитови клиенти
На 30 април 2026 г. Министерският съвет прие нова „Програма за компенсиране на разходите на небитови крайни клиенти за електрическа енергия“, която ще се прилага за периода от 1 април 2026 г. до 30 юни 2027 г. С приемането на новата програма се отменя досегашната програма за компенсации за периода 1 юли 2025 г. – 30 юни 2026 г., като договорите между Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) и доставчиците по нея се считат за прекратени, считано от 1 април 2026 г.
При какви условия ще се предоставят компенсации
Компенсации ще се предоставят за месеците, в които средната месечна цена за базов товар на сегмент „Ден напред“ на Българската независима енергийна борса (БНЕБ) е над 122,71 евро/MWh. Размерът на компенсацията е до 80% от разликата между средната борсова цена за съответния месец и базовата цена от 122,71 евро/MWh. За клиенти със среднопретеглена цена под базовата стойност компенсация не се предвижда.
Как ще се прилагат компенсациите
Компенсацията ще се предоставя чрез доставчиците на електрическа енергия под формата на намаление на дължимите суми по фактурите. Практическото прилагане на програмата ще започне след сключване на индивидуални договори между Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ (ФСЕС) и доставчиците на електрическа енергия. Към момента „Електрохолд Продажби“ ЕАД очаква ФСЕС да инициира процеса по изпращане и подписване на договорите, необходими за прилагането на програмата. След подписване на договорите и получаване на указания от ФСЕС „Електрохолд Продажби“ ЕАД ще започне начисляване и прилагане на компенсациите съгласно условията на програмата.